My blog about my house, garden, flowers, what I think about, animals overall life in peace with nature.

And all my passions.


piątek, 18 stycznia 2013

Cztery pory roku w naszym ogrodzie

ZIMA...

Mimo swojej uciążliwości zima jest piękna. Gdy się lepiej przyjrzymy widzimy jej malowniczość, nawet ja kochająca wiosnę, zauważam jej piękno.

staw z molem i zamarzniętą łódką
Biedne ptaki i zwierzęta..., ciężko im znaleźć pożywienie gdy leży śnieg . W ogrodzie mam karmniki, do których przylatują ptaki, można je podpatrywać i robić zdjęcia.
Tej zimy mieszka u nas bażant, znalazł sobie świetne miejsce noclegu pod płożącymi jałowcami. Jałowce są tak rozległe, że psy nie dają rady wcisnąć się pod nie. Bażant może sobie spać nocą, a rano wychodzi na śniadanie, podchodzi do karmników i razem z innym ptakami dziobie pszenicę.

Ptaki, od początku grudnia, zjadły już 60 kg pszenicy! Jutro jedziemy na giełdę rolniczą po następne worki:)
Są tak przyzwyczajone, że czekają na nas nie bojąc się, tylko psy szczekając płoszą je.
Odwdzięczają się nam wiosną, śpiewając i zakładając gniazda. Bardzo dużo gatunków u nas gniazduje, dzięki temu mam mniej szkodników w sadzie. Coś za coś!
Do karmnika zagląda również:

 

sójka

dzięcioł

 sikorki

 wróble

trznadle


 Przylatuje także drapieżnik - krogulec i z ukrycia czatuje na jedzące ptaki. Ostatnio byliśmy świadkami jak złapał w szpony synogarlicę. Niestety brak w tym momencie aparatu fotograficznego uniemożliwił uwiecznić tę chwilę.


pozdrawiam Pawanna

18 komentarzy:

 1. Kocham też wiosnę. Śnieżna zima ma swoje uroki, ale bez śniegu jest smutna. Masz ponad 14 letni las :) i wiele ptaków zagląda do Was. To radość patrzeć na nie i czuć przyjemność z pomocy w dokarmianiu ich. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię zimy, za to bardzo lubię oglądać Twoje zdjęcia. :-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Zima jest bardzo fotogeniczna :)
  Ale masz wspaniałych gości w ogrodzie, bażant piękny, krogulec też. I sójka, na którą poluję już od jakiegoś czasu, może kiedyś uda mi się ją sfotografować.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Aniu, piekne zdjecia,cudnie sfotografowalas zime ...u nas niestety nie ma takiej zimy, raczej bezsnieznie, no ale do marca jeszcze troszke czasu , a wiec trzeba miec nadzieje:)Pieknie uchwycilas te ptaszki, urocze sa:) Pozdawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. piękna to może i jest ale byleby do wiosny;)

  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 6. też wolę wiosnę, chociaż zimie nic ująć nie można jest piękna ale zbyt długa, śliczne zdjęcia ptaków!

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj Aniu. Widzę, że już wszystko działa. Nie wiedziałam, że z Ciebie taki ornitolog. Wspaniałe zdjęcia, nie mam pojęcia jak ty je robisz. Ja fotografuję zazwyczaj rośliny. A jak w ogrodzie dzieje się coś fajnego to nigdy nie mam przy sobie aparatu. Zima u nas taka sama. Piękna i biała, a od wczoraj nieźle mrozi. Pozdrawiam serdecznie Ciebie i twój śliczny, latający inwentarz.

  OdpowiedzUsuń
 8. Co za rozmaitość ornitologiczna! Gratuluję! A bażant, to już domownik, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 9. Choć nie lubię marznąć...:) to zima zawsze mnie urzeka swoim pięknem :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Podziwiam za znajomość gatunków ptaków ,u mnie z tym gorzej ,znam wróble ,sikorki ,dzięcioły i kosy ,a reszta jest pod znakiem zapytania .Pozdrawiam .Ewa Agata .

  OdpowiedzUsuń
 11. Witaj Aniu,cudowne ptaki :) Bażant iście królewski :)
  A nas dopadło wstrętne choróbsko,młodszy syn wirusa przywlókł z przedszkola :(( Pozdrawiam Cię serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witaj Pawanko :) Zagladam tutaj ,a zadnego nowego posta nie widze :( Czyzbys zachorzala ? albo Cie snieg zasypal ? Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Masz wspaniały ogród i cudownych gości:))) zdjęcia rewelacyjne, dzięki Tobie podszkolę się w gatunkach ptaków:)))

  OdpowiedzUsuń
 14. Pięknie prowadzony blog,uwielbiam przyrodę, takie klimaty, cudne zdjecia które pokazują ten fantastyczny świat i nie tylko.Pozdrawiam:))♥

  OdpowiedzUsuń
 15. Aniu!Czy znasz kwiaty o nazwie onentka lub onętka? Od kiedy zaczęłam je siać,przylatują do mnie szczygły (których nigdy wcześniej nie widziałam,bo są płochliwe i unikają ludzi)!Cudowny widok:)!Koniec lipca,kiedy na tych kwiatach pojawiają się pierwsze suche nasionka,to okres kiedy szczygły nas odwiedzają:)Cudowny widok!Piękne zdjęcia-a Twoje ptaki,to prawdziwe szczęściary,że mają taką ostoję:)))! LidiaL

  OdpowiedzUsuń
 16. Aniu uwielbiasz przyrodę,a przyroda kocha Ciebie! W każdym zakątku pięknie:)))Czy latem ,czy zimą oddajesz całe swoje serce przyrodzie:)Tak trzymaj:)Pozdrawiam Marzena M_and_K deccoria.pl

  OdpowiedzUsuń
 17. Przepiękne ptaki . Ja mieszkam przy lesie i bardzo często słyszę śpiew ptaków już nie mogę doczekać się wiosny . Zimą przylatują do mnie sikorki , które dokarmiam w karmniku . :)

  OdpowiedzUsuń

 18. Widzę, że nie żałowałaś ptaszynom pożywienia :) Ciekawe gatunki do Ciebie zaglądały, gratuluję bażanta :)
  Masz rację najwyższy czas by zacząć myśleć o zbliżającym się sezonie karmnikowym :)

  Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawienie śladu odwiedzin na moim blogu...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Treść i zdjęcia umieszczone na blogu są moją własnością, jeżeli będzie inaczej to zaznaczę pochodzenie, a Ciebie proszę o uszanowanie mojej pracy, jeśli chcesz skopiować , to zapytaj mnie o pozwolenie. Dziękuję